Tynki cementowo-wapienne na zewnątrz czy wewnątrz budynku?

Który tynk jest lepszy? Tynk gipsowy czy cementowo-wapienny? Na takie pytanie musi odpowiedzieć sobie inwestor, który przymierza się do budowy domu.

Aby skutecznie dobrać tynk należy odpowiedzieć, kto będzie w nim mieszkał, a więc dla kogo jest przeznaczony dany budynek. Musimy mieć pewność, że zgodnie z naszym przeznaczeniem budowy tynki nie będą pękać, odpadać, nie będziemy mieć pleśni lub grzyba, a ściany po tynkowaniu pozostaną gładkie i równe, suche oraz odporne na zadrapania. Bez względu na to jakie jest nasz zakres prac i czy wybierzemy tynki gipsowe, konieczne przestrzeganie zasad w zgodzie ze sztuką budowlana i przy odpowiednich parametrach. Dobrze wykonany nie powinien ani odpadać, a być podatny na pęknięcia.

Przy wykonaniu tynku podstawą jest podłoże. Musi być niezmarznięte oraz wolne od kurzu, suche i bez pozostałości po dawnych zabrudzeniach. Konieczne prace wykonuje się w temperaturze minimum +5°C bez względu na kładziony tynk, o pozostałej wilgotności na poziomie 3% przy podłożu. Niższe parametry mogą skutkować nieodpowiednim wykonaniem. Zarówno tynki cementowo-wapienne Kraków  jak i gipsowe wymagają wietrzenia pomieszczenia przez czas wysychania tynków. Zapobiegnie to ewentualnemu powstaniu pleśni czy grzybów. Cement i gips zachowują się pod wpływem wilgoci zupełnie inaczej.

Cement za względu na jego strukturę chłonie wilgoć dłużej oraz dłużej wysycha. Gips schnie szybciej i szybciej pozbywa się wilgoci, przy czym szybciej zwraca ją do otoczenia. Przez to tynk gipsowy utrzymuje wilgotność powietrza na neutralnym na co dzień dla człowieka poziomie.

Posted in Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *