Który tynk jest lepszy? Tynk gipsowy czy cementowo-wapienny? Na takie pytanie musi odpowiedzieć sobie inwestor, który przymierza się do budowy domu.

Aby skutecznie dobrać tynk należy odpowiedzieć, kto będzie w nim mieszkał, a więc dla kogo jest przeznaczony dany budynek. Musimy mieć pewność, że zgodnie z naszym przeznaczeniem budowy tynki nie będą pękać, odpadać, nie będziemy mieć pleśni lub grzyba, a ściany po tynkowaniu pozostaną gładkie i równe, suche oraz odporne na zadrapania. Bez względu na to jakie jest nasz zakres prac i czy wybierzemy tynki gipsowe, konieczne przestrzeganie zasad w zgodzie ze sztuką budowlana i przy odpowiednich parametrach. Dobrze wykonany nie powinien ani odpadać, a być podatny na pęknięcia.

Przy wykonaniu tynku podstawą jest podłoże. Musi być niezmarznięte oraz wolne od kurzu, suche i bez pozostałości po dawnych zabrudzeniach. Konieczne prace wykonuje się w temperaturze minimum +5°C bez względu na kładziony tynk, o pozostałej wilgotności na poziomie 3% przy podłożu. Niższe parametry mogą skutkować nieodpowiednim wykonaniem. Zarówno tynki cementowo-wapienne Kraków  jak i gipsowe wymagają wietrzenia pomieszczenia przez czas wysychania tynków. Zapobiegnie to ewentualnemu powstaniu pleśni czy grzybów. Cement i gips zachowują się pod wpływem wilgoci zupełnie inaczej.

Cement za względu na jego strukturę chłonie wilgoć dłużej oraz dłużej wysycha. Gips schnie szybciej i szybciej pozbywa się wilgoci, przy czym szybciej zwraca ją do otoczenia. Przez to tynk gipsowy utrzymuje wilgotność powietrza na neutralnym na co dzień dla człowieka poziomie.