Współczesna medycyna to komórki macierzyste

Współczesna medycyna charakteryzuje się dużym stopniem unowocześnienia. Ma na to wpływ przede wszystkim szybki rozwój technologiczny. Wiąże się to rozszerzeniem spektrum możliwości do wykorzystania. Dzisiejsza nauka potrafi znaleźć rozwiązania wielu skomplikowanych problemów. Ich odpowiednie zastosowanie zależy jednak od dobrej woli ludzi oraz wzajemnej współpracy.

Dobrym przykładem, ilustrującym proces naukowego postępu i jego wpływ na współczesną medycynę, stanowią komórki macierzyste. Są to komórki, które budują żywy organizm. Poprzez zdolność nieustannego odnawiania się służą do tworzenia i regeneracji innych, niezbędnych komórek. Dotyczy to krwi oraz innych tkanek i części ciała. Powstawanie krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi zawdzięczamy właśnie komórkom macierzystym. Znaleźć je można przede wszystkim w szpiku, a także krwi obwodowej i pępowinowej. Komórki macierzyste dzielą się na różne rodzaje, zależnie od możliwości różnicowania się.

Trzeba tu wymienić komórki totipotencjalne, pluripotencjalne, multipotencjalne oraz unipotencjalne. Te pierwsze są najbardziej „kreatywne” w tworzeniu nowych komórek i organów (np. zapłodniona komórka jajowa), a te ostatnie – najmniej. Pobieranie ich ma coraz szersze zastosowanie w medycynie. Przyczynia się do leczenia ok. 70 różnego rodzaju chorób. Oczywiście, musi się to odbywać z zachowaniem odpowiednich procedur i zgodnie z obowiązującym prawem, a zwłaszcza – etyką. Wszelkie konieczne informacje na temat komórek macierzystych można znaleźć na stronie krewpepowinowa.pl. To miejsce, gdzie umieszczone są kompetentne i rzetelne teksty, wyjaśniające tę skomplikowaną tematykę. Warto się z nią zapoznać, bo temat zdrowia dotyczy przecież każdego z nas.

Zobacz też: Komórki macierzyste

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *